V posledních padesáti letech se setkáváme s velkým nárůstem pacientů, kteří do ordinací lékařů přicházejí se stejným problémem. Obezitou. Tu způsobuje jednak změna způsobu stravování- rychlé stolování, nezdravé potraviny, ale také další faktory jako stres, nedostatek pohybu atp. Otázkou tedy je, jakým způsobem s touto zákeřnou problematikou bojovat a tím vymýtit řadu dalších onemocnění, která s sebou přináší. V poslední době často skloňujeme slovo DIETA. Dočteme se o ní v ženských časopisech, rubrikách o zdraví, v souvislosti s extrémně vyhublou postavou slečen pochodujících po módním molu nebo na plakátech zdobících čekárny praktických lékařů. Jak ale vybrat tu správnou pro nás? Opravdu můžeme přestat jíst libovolný druh živin a tím jak zhubnout? Odpověď zní NE. Každý z nás má určitý způsob spalování i životasprávy, a tak je potřeba vybrat způsob hubnutí pro něj co nejideálnější. Jak ale na to?
Nejprve si uvědomte, že hubnutí je proces dlouhodobý. Opravdu neexistuje žádný způsob, jak během dvou týdnů shodit deset kilo a přitom netrpět nedostatkem potravy či zdravotními komplikacemi. Živiny, vitaminy, minerály. Naše tělo je potřebuje a zastoupit se nedají. Jsou v tomto ohledu jaksi esenciální. Pokud chceme opravdu kvalitně a trvale (rozuměj bez jo-jo efektu) zhubnout, je potřeba stravu nějakým způsobem upravit, nikoliv vynechat. Řídíme se jednoduchou rovnicí. Přijmu- vydám. Pokud je poměr vyrovnaný, pak naše váha stagnuje. Pokud více vydávám, tak ztrácím kilogramy a naopak. Bazální metabolismus- tedy minimum, které naše tělo vydá na zajištění základních funkcí vynechejme, neb s nimi moc hýbat nemůžeme. Zaměřme se na dva faktory, které jsou pro nás klíčové. Tedy: pohybová aktivita a strava, kterou přijímáme. Položme si nejprve otázku: "Opravdu mám dostatek pohybu?". Nestačilo by Vám začít pouze víc sportovat s nemuset se trápit omezováním v jídle? Mnohdy jistě ano! Pokud ale opravdu nemáte čas nebo chuť sportovat (a nevadí Vám, že pokud shodíte a tělo řádně nezpevníte, tak stejně výsledný efekt nebude tak estetický) a přitom toužíte po uklidňujícím pohybu ručičky váhy směrem doleva, tak se touto problematikou opravdu má smysl zabývat. Jinak Vám jist každý doktor doporučí aktivnější život a více pohybu.
Dalším krokem u "správné" diety je načasování. Nesnažte se redukovat svou váhu při vstupu do nového, během zkouškového nebo při podobných etapách života, během kterých jste vystaveni velké psychické zátěži. Neúspěch může být katastrofální. Teď už k výběru samotnému. Jak již bylo zmíněno- dieta je omezení a ne naprostá redukce. Volte tedy takovou, která zcela nevynechává určité živiny a řídí se několika společnými faktory: pravidelná strava (5-6x denně), dostatečný přísun vody, poslední jídlo 2-3 hodiny před spadním.
Dále se zaměřte na dostupnost potravin. Není vhodné kupříkladu dodržovat jahodovou dietu během zimy- Vaše peněženka by nejspíš velmi zaúpěla. Samozřejmě existují i další ingredience, které jsou cenově špatně dostupné i během celého roku- i to je potřeba promyslet.
Zvažme také své vlastní kulinářské umění, nutnou časovou dotaci a možnosti během dne.
Nevynechávejme koření- uveďme třeba chilli, které prokazatelně zvyšuje rychlost trávení. I taková "obyčejná" bazalka nebo pepř nám kalorií příliš nepřidají, ale chuť pokrmů velmi vylepší.
Závěrem řečeno: Nenechme se strhnout módními dietami a přemýšlejme o sobě jako o individuu, které má vlastní potřeby vycházející z určitých předpokladů a určitých návyků. Nejsme pouhou součástí beztvaré hmoty, pro kterou je dobré to samé. Hubněme s rozumem- tedy celkovou změnou životního stylu, nikoliv vynecháním určitého druhu potravy.
Tereza Krsová